header

Wybór systemu kamer

Czas czytania: 4 minut

Wybór właściwego systemu kamer zależy również od oczekiwanych przez klienta zdjęć i ujęć filmowych. W tym miejscu chcielibyśmy przedstawić Państwu różne systemy kamer.

System Shotover

W przypadku lotów filmowych możemy korzystać z najnowszych uchwytów kamer shotover różnych typów. Niezależnie od tego, czy są to zdjęcia panoramiczne 3D z helikoptera z wysoką rozdzielczością, czy zapierające dech w piersiach filmy akcji wykonane przy pomocy drona: uchwyt shotover współgra z odpowiednim systemem kamer do każdego lotu filmowego.

Shotover K1

Amerykański producent Shotover zrewolucjonizował rynek uchwytów do aparatów/kamer dzięki systemowi kamer K1 nowej generacji: sześciokrotna stabilizacja żyroskopu Shotover K1 gwarantuje zdjęcia lotnicze w doskonałej jakości obrazu oraz bez drgań, opcjonalnie w trybie 2D lub 3D oraz rozdzielczości do 8K. Ten „otwarty system” jest kompatybilny z prawie wszystkimi kamerami i umożliwia szybką zmianę kamer oraz obiektywów.

System Shotover K1 łączymy w kombinację z popularnymi modelami aparatów RED, Arri, Sony, Canon, Phantom i wieloma innymi, zgodnie z Państwa życzeniem. Nawet w ekstremalnych temperaturach zewnętrznych od -20 do +50 stopni Celsjusza, K1 oferuje swoje usługi w zakresie doskonałych zdjęć lotniczych oraz ujęć filmowych. Nowatorska, ultralekka konstrukcja wykonana z włókna węglowego nie ma ponadto przedniej szyby - dzięki temu został położony kres irytującym odbiciom na zdjęciach. Tak proste, i jak genialne!

Shotover F1

Również system Shotover F1 ma tzw. „otwartą architekturę”, która jest kompatybilna z szeroką gamą kamer i obiektywów. Do zdjęć lotniczych z Shotover F1, według życzenia klienta, używamy standardowych aparatów RED, Arri, Sony, Canyon, Phantom oraz innych producentów.

Ten system kamer posiada sześciostopniową stabilizację żyroskopową i umożliwia zrobienie imponujących zdjęć lotniczych w rozdzielczości do 6K. Możliwość ciągłego obrotu o 360 stopni oraz kąt nachylenia wynoszący 195 stopni, są gwarantem znakomitych obrazów panoramicznych z powietrza. Shotover F1 może być zamontowany na większości helikopterów z certyfikatem FAA i EASA, a dzięki włóknom węglowym zyskuje dodatkowo poprzez swój kompaktowy rozmiar i niską wagę.

Shotover G1

Mały, ale mocny: Shotover G1 to lekki, odporny na warunki atmosferyczne, stabilizowany żyroskopowo system kamer, który łączy najwyższy poziom stabilności z wyjątkową elastycznością. Jest idealny do zdjęć lotniczych - na przykład samochodów wyścigowych lub pojazdów terenowych w akcji. System Shotover G1 można przymocować do wszystkich rodzajów pojazdów (także powietrznych) – każdy rodzaj maszyny jest możliwy: od motocykla po helikopter. System kamer jest kompatybilny z wieloma popularnymi kamerami, jak RED, Arri, Sony, Canyon, Phantom itp. Podobnie jak wszystkie systemy kamer Shotover, G1 może być również używany w temperaturze od -20 do + 50 stopni na zewnątrz.

Zdjęcia z ręki

W najtańszej wersji na sesję zdjęć lub na lot filmowy demontowane są boczne drzwi helikoptera. Dzięki temu kamerzysta może filmować lub fotografować własnym aparatem z helikoptera. Najważniejsze zalety tej opcji to wysoka elastyczność i niski koszt, ponieważ w takich przypadkach korzystamy z małych, a zatem niedrogich helikopterów.

O ile będzie taka potrzeba, wszystkie fotele helikoptera mogą być wykorzystywane przez innych pasażerów, ponieważ we wnętrzu helikoptera nie wbudowano żadnych urządzeń technicznych. Fakt ten zwiększa dostępność helikoptera do działania –  możemy to zagwarantować w ciągu zaledwie kilku minut. Wysoka elastyczność i brak większych prac przygotowawczych sprawiają, że ten wariant wybierają często różne media/kanały informacyjne, jeżeli zaistnieje nagła sytuacja czy pilne zlecenie

Tyler "Side" Mount

Zastosowanie profesjonalnego zawieszenia Tyler Mount zapewnia ujęcia bez drgań, a jest to możliwe dzięki 3-krotnej stabilizacji żyroskopu. Ten system stabilizacji jest kompatybilny z wieloma popularnymi rodzajami kamer, np. Digibeta lub Sony EX 1 oraz podobne modele.

W przypadku instalacji tego systemu Tyler Mount demontowane są boczne drzwi helikoptera, a uchwyt kamery jest mocowany do zawiasów futryny. W zależności od wielkości modelu, aby zainstalować go w środku, możliwy jest demontaż całego tylnego siedzenia w helikopterze. 

Cineflex V14 HD

System Cineflex w wersji Nose Mount lub Side Mount to najnowocześniejszy system kamer, gwarantujący ujęcia HD, które są ciche i całkowicie pozbawione drgań – nawet przy maksymalnym przybliżeniu. Cineflex jest montowany na szczycie lub na boku helikoptera, a  przeszkolony operator steruje nim z wnętrza helikoptera. Instalacja systemu zajmuje około dwóch godzin – to wysiłek, który z pewnością się opłaci, ponieważ dzięki temu każdy rodzaj ujęć jest możliwy.

Cineflex umożliwia zrobienie doskonałych zdjęć nawet przy prędkościach do 300 km/h. Dzięki opcji obracania aparatu o 360 stopni i kątowi nachylenia, który wynosi 195 stopni, możliwe są idealne ujęcia lotnicze i panoramiczne. Nawet temperatura zewnętrzna od -20 do +45 stopni Celsjusza nie stanowi żadnego problemu dla tego systemu kamer. Do nagrań i ujęć wykorzystywany jest następujący sprzęt: HD-Cam, HD-Cam SR, rejestrator NanoFlash, Cinedeck, XD-Cam lub Blu-ray.

Typowe obszary, w których Cineflex sprawdza się znakomicie, to ujęcia powietrze-ziemia, ujęcia powietrze-powietrze, a także okrążanie budynków, pościgi, wydarzenia sportowe lub krajobrazy.

Tyler Minigyro

Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na mocowania do kamer, które będą atrakcyjne cenowo, został zaprojektowany system Tyler Minigyro (mini-żyroskop). Ten system stabilizacji zdjęć naziemnych i lotniczych, opracowany przez znanego producenta Tyler Side Mounts, umożliwia uzyskanie stosunkowo stabilnych zdjęć przy niewielkim nakładzie kosztowym.

Ważną zaletą systemu Tyler Minigyro jest to, że można korzystać z własnej kamery/aparatu i dzięki temu, w korzystnej cenie, uzyskujemy niemal taki sam efekt na ziemi, jak i w powietrzu. Kompaktowe wymiary tego systemu stabilizacji oraz regulowany wózek przechylny, który jest obsługiwany przez swobodnie regulowane uchwyty, umożliwiają swobodne i dynamiczne prowadzenie kamery.

Stabilizacja systemu Tyler Minigyro jest poprowadzona dwuosiowo poprzez przeciwstawne żyroskopy Kenyon K-8, zasilane przez oddzielny bloczek baterii. Ponadto specjalnie opracowana rura uderzeniowa służy do pochłaniania wibracji, a tym samym gwarantuje dodatkową stabilizację. Podczas korzystania z Minigyoro należy pamiętać, że wymagany jest czas rozruchu wynoszący ok. 20 do 30 minut, aż żyroskopy osiągną swoją prędkość końcową, a tym samym pełną wydajność podczas procesu stabilizacji.

Flight Head

Uchwyt Flight Head jest mocowany na przodzie helikoptera przy pomocy uchwytu Mitchell Mount i pozwala na zrobienie wielu różnorodnych ujęć, co nie jest możliwe przy zastosowaniu bocznego mocowaniu. Trójosiowa stabilizacja i obrotowa głowica 360 stopni gwarantują wykonanie stabilnych zdjęć i dają dużą elastyczność. Cały system jest obsługiwany przez operatora kamery, który znajduje się wewnątrz helikoptera, sterowanie odbywa się przy pomocy joysticka lub kierownicy. Flight Head jest kompatybilny z prawie wszystkimi profesjonalnymi systemami kamer. Instalacja systemu na helikopterze trwa ok. 60-90 minut

Stab-C Compact

System Stab-C Compact spełnia najwyższe wymagania w produkcji wyszukanych filmów kinowych i reklamowych. 5-osiowy, stabilizowany żyroskop Stab-C jest m.in. kompatybilny z systemami kamer, jak Arri lub RED. Oznacza to, że obraz, który powstanie z perspektywy ziemi, zostanie zachowany również w zdjęciach lotniczych.

Systemem Stab-C Compact steruje doświadczony operator z wnętrza helikoptera, podobnie jak jest to w przypadku systemu Cineflex. Ponieważ regulacja zależy od konkretnej kamery, używanej w danym momencie, a system musi być dokładnie wyważony, na zainstalowanie Stab-C na helikopterze należy zaplanować ok. czterech do pięciu godzin. Oczywiście, podobnie jak ma to miejsce w przypadku wszystkich lotów filmowych, reżyser lub kamerzysta mogą lecieć na pokładzie helikoptera, co pozwala im kształtować nagrania i zdjęcia według własnych pomysłów i wizji.   

Zapraszamy do kontaktu

Nasi eksperci z zakresu sesji fotograficznych i filmowych chętnie pomogą w wyborze odpowiedniego sprzętu do Państwa projektu. Na życzenie przygotujemy bezpłatną i niewiążącą ofertę. Zapraszamy do kontaktu codziennie, przez 24 godziny na dobę: