header

Helikopter przeciwpożarowy w przypadku pożaru lasu

Czas czytania: 2 minut

Im cieplejsze jest lato, a im bardziej sucha jest ściółka i drzewa, tym częstsze są pożary lasów, również w naszych szerokościach geograficznych. Nierzadko wystarczy wyrzucony niedopałek papierosa, a niedbały turysta może spowodować pożar, który zagraża życiu ludzi i sieje katastrofalne spustoszenie w przyrodzie.

Ogromne połacie płonących lasów są trudne do ugaszenia z poziomu ziemi. Ponadto operacja naziemna stanowi przez cały czas poważne zagrożenie dla samych strażaków. Dlatego przy pożarach lasów używane są helikoptery przeciwpożarowe. Z bezpiecznej wysokości można wówczas dostarczać wielkie ilości wody na obszarach o dużej powierzchni.  

Helikoptery przeciwpożarowe w nagłych sytuacjach

Oczywiście, ugaszenie pożaru lasu przebiega tym skuteczniej, im więcej wody można przetransportować w jak najkrótszym czasie na powierzchnię, która jest objęta pożarem. Dwa czynniki mają tu kluczowe znaczenie: z jednej strony potrzebne są helikoptery o dużej mocy, które mogą transportować kilka ton wody gaśniczej w jednorazowym przelocie. Z drugiej strony, doświadczeni piloci mogą latać szybko i dokładnie, nawet z tymi ciężkimi ładunkami wody, dzięki temu poszczególne dostawy wody do ugaszenia pożaru odbywają się sprawnie i bez żadnych przestojów.

Transport wody do gaszenia odbywa się w tzw. kubłach. Wiele modeli jest wykonanych z aluminium, inne są zrobione z wytrzymałego, składanego materiału i dlatego są znacznie lżejsze. I te lżejsze kubły często są sprzedawane pod nazwą Bambi Buckets. Pojemniki na wodę są napełniane ze zbiorników wodnych znajdujących się w pobliżu lub zasilane wodą przez pojazdy straży pożarnej. Wiele miast oraz państwa przetrzymuje takie kubły w dogodnej lokalizacji i używa ich, kiedy zajdzie taka konieczność.

Często, w nagłych sytuacjach, wykorzystywane są helikoptery policji lub wojska. Obie instytucje posiadają stosunkowo małe helikoptery, które mogą przetransportować jedynie mniejszą ilość wody. W swoim codziennym życiu zawodowym, piloci policyjni i wojskowi, rzadko muszą latać z zewnętrznym obciążeniem. Kiedy mamy do czynienia z nagłą i pilną potrzebną transportu wody do gaszenia pożaru w zewnętrznym załadunku, ten brak doświadczenia może być zauważalny, a przez to praca gaśnicza może zostać wyraźnie opóźniona.

Doświadczenie piloci i specjalistyczne helikoptery

Firma Deutsche-Helikopter posiada helikoptery towarowe, które mogą pomieścić kilka ton wody gaśniczej. Do naszej kadry należą bardzo doświadczeni piloci, również dlatego, że regularnie latają po całej Europie, aby pomagać przy gaszeniu pożarów w różnych miejscach. Piloci przewożą ładunek do miejsca pożaru tak szybko, jak to możliwe, i wylewają wodę gaśniczą tuż nad danym obszarem. Następnie, w ciągu kilku minut wracają do punktu startowego i mogą ponownie nabierać kolejną porcję wody gaśniczej. Dzięki naszej rozległej sieci helikopterów, możemy na całym świecie dostarczyć maszynę gaśniczą w ciągu bardzo krótkiego czasu, a tym samym pomóc Państwu właśnie wtedy, kiedy liczy się każda minuta.

Helikopter gaśniczy w pełnej gotowości do działania

Prawdopodobieństwo pożarów lasów jest szczególnie wysokie zwłaszcza w okresie długotrwałych upałów i suszy. Właśnie wtedy ogień może rozprzestrzeniać się bardzo szybko i spowodować duże szkody. Z tego powodu wiele miast i regionów, szczególnie tych dotkniętych wysokim ryzykiem pożarów lasów, dba na miejscu o dostęp do helikoptera gaśniczego, gotowego do natychmiastowego działania.

Sytuacja prawna w Niemczech przewiduje, że takie zlecenia, za wyjątkiem nagłych sytuacji, muszą być realizowane przez prywatne firmy. Tylko w nagłych wypadkach lub jeżeli nie ma odpowiedniej alternatywy, można użyć helikopterów policji i wojska. Natomiast, ze względu na posiadanie wyspecjalizowanego sprzętu oraz doświadczonych pilotów, prywatne firmy oferują często wiele korzyści wykraczających poza prawne regulacje, jak zostało to powyżej wyjaśnione.

Helikoptery przeciwpożarowe firmy Deutsche-Helikopter

Niezależnie od tego, czy potrzebne są helikoptery do dłuższej akcji czy może doświadczone wsparcie w nagłych sytuacjach awaryjnych: posiadamy w naszych zasobach helikoptery, które są optymalnie dostosowane do pracy w akcjach pożarniczych. Wieloletnie doświadczenie naszych pilotów w lotach helikopterami z zewnętrznym załadunkiem daje poczucie pewności, że prace gaśnicze są wykonywane szybko, precyzyjnie i bezpiecznie.

W zależności od wymagań, pracujemy ze sprzętem pożarniczym dostępnym na miejscu lub dostarczamy własny. Oczywiście zajmujemy się kompletną organizacją całej akcji, również  koordynujemy ją z wszystkimi stosownymi urzędami. 

Zapraszamy do kontaktu

Nasz doświadczony zespół jest do Państwa dyspozycji codziennie przez 24 godziny na dobę – również w weekendy i w dni świąteczne. Chętnie służymy poradą i zajmiemy się każdym zapytaniem. Zapraszamy do kontaktu: